Familjen Edlunds hemsida - Släktforskning

Anregister generation II till IX

Genväg till generation  V   VI   VII   VIII   IX


 Generation II 
N:r Namn Född Död
II:1 Erik Uno Sigvard Edlund 8 november 1919 i Gamlestads församling, Göteborg 28 april 1988 i Askims församling, Göteborg


 Generation III 
N:r Namn Född Död
III:1 Erik Ivan Kolbjörn Edlund 4 januari 1892 i Masthuggs församling, Göteborg 16 januari 1957 i Kristine församling, Göteborg
III:2 Amanda Therese(ia) Eriksson 14 maj 1895 i Bricketorp, Karlskoga S 9 oktober 1960 i Kristine församling, Göteborg


 Generation IIII 
N:r Namn Född Död
IIII:1 Erik Adolf Edlund 15 september 1862 i Knutsbol, Skäfthammar 21 november 1932 i Kristine församling, Göteborg
IIII:2 Josefina Svensson 6 mars 1862 i Gustavi församling, Göteborg 2 juli 1945 i Annedals församling, Göteborg
IIII:3 Erik Johan Eriksson 9 augusti 1856 i Spjutberg, Karlskoga N 16 februari 1918 i Bregårdstorp, Karlskoga V
IIII:4 Augusta Albertina Andersdotter 13 maj 1863 i Finnebäck, Karlskoga S 8 januari 1941 på Vinkelgatan 5, Karlskoga


 Generation V 
N:r Namn Född Död
V:1 Mats Matsson 8 februari 1829 i Fors, Hökhuvud 5 september 1908 i Kavaröbro, Öregrund
V:2 Greta Lena Jansdotter 1 september 1830 i Myrtorp, Börstil 27 mars 1887 i Knutsbol, Skäfthammar
V:3 Bengt Svensson 25 juni 1834 i Dalshult, Slättåkra 7 september 1886 i Haga församling, Göteborg
V:4 Anna Beata Andreasdotter 24 januari 1829 i Fjälebo, Älvsåker 13 maj 1914 i Vasa församling, Göteborg
V:5 Erik Johan Eriksson 28 juni 1832 i Eskilstorp, Varnum  
V:6 Maria Jakobsdotter 20 april 1837 i Lämås ägor, Karlskoga N 5 oktober 1908 i Stenbäcken, Karlskoga V
V:7 Anders Andersson 10 januari 1837 i Västra Nytorp, Karlskoga S 13 juli 1907 i Blinäs, Karlskoga S
V:8 Kristina Olofsdotter 24 juli 1836 i Stråbergsmyrs ägor, Karlskoga S 12 juli 1916 i Brännkyrka fsg, Stockholm


 Generation VI 
N:r Namn Född Död
VI:1 Mats Matsson 13 maj 1798 i Norrgärde, Alunda 14 januari 1844 i Knutsbol, Skäfthammar
VI:2 Stina Matsdotter 30 september 1802 i Sågarbo, Hökhuvud 7 juli 1860 i Knutsbol, Skäfthammar
VI:3 Jan Hansson 13 oktober 1800 i Söderby, Börstil 12 oktober 1855 i Myrtorp, Börstil
VI:4 Helena Karlsdotter 19 december 1803 i Norrlövsta, Alunda 24 september 1867 i Myrtorp, Börstil
VI:5 Fader okänd    
VI:6 Bengta Andersdotter 12 februari 1801 i Dalshult, Slättåkra  
VI:7 Andreas Börjesson 9 januari 1783 i Fjälebo No 2, Älvsåker 10 februari 1846 i Fjälebo, Älvsåker
VI:8 Inger Andersdotter 16 mars 1794 i Vallby Måns Hansgård, Fjärås 10 januari 1857 i Hjälmared No 3, Älvsåker
VI:9 Erik Svensson 3 maj 1805 i Nysund  
VI:10 Maria Jonsdotter 1804  
VI:11 Jakob Jakobsson 24 februari 1798 i Nytorp, Nora bergsförsamling 16 mars 1863 i Lämås, Karlskoga N
VI:12 Maria Engelbrektsdotter 20 juli 1799 i Abborrtjärn, Karlskoga N 14 juli 1886 i Lämås, Karlskoga V
VI:13 Fader okänd    
VI:14 Anna Jansdotter 22 september 1811 i Östra Lontorp, Karlskoga N 22 april 1877 i Vekhyttans Skolhus, Kvistbro
VI:15 Olof Eriksson 31 mars 1806 i Stråbergsmyren, Karlskoga S 27 oktober 1847 i Stråbergsmyrs ägor, Karlskoga S
VI:16 Anna Eriksdotter 7 september 1811 i Stråbergsmyrs ägor, Karlskoga S 6 december 1878 i Stråbergsmyren, Karlskoga V


 Generation VII 
N:r Namn Född Död
VII:1 Mats Eriksson 31 december 1759 i Hammarby, Rasbo 4 mars 1806 i Norrgärde, Alunda
VII:2 Brita Matsdotter 1 oktober 1768 i Knutsbol, Skäfthammar 17 november 1735 i Knutsbol, Skäfthammar
VII:3 Mats Eriksson 2 november 1773 i Risinge by, Hökhuvud 18 mars 1828 i Sågarbo, Hökhuvud
VII:4 Anna Eriksdotter 21 november 1769 i Hökhuvud 2 juni 1829 i Sågarbo, Hökhuvud
VII:5 Hans Andersson 11 februari 1764 i Skedika, Börstil 3 mars 1848 i Myrtorp, Börstil
VII:6 Stina Jansdotter 8 december 1768 i Nytorp, Börstil 27 juni 1809 i Myrtorp, Börstil
VII:7 Karl Karlsson 4 november 1774 i Kullbol, Rasbokil 1 december 1814 i Norrlövsta, Alunda
VII:8 Malin Andersdotter 30 januari 1774 i Väsby, Alunda 11 april 1823 i Norrlövsta, Alunda
VII:9    
VII:10    
VII:11 Anders Stefansson 21 mars 1763 i Dalshult, Slättåkra 28 maj 1849 i Dalshult No 1, Slättåkra
VII:12 Johanna Andersdotter 11 december 1767 i Övre Maa, Slättåkra 24 april 1806 i Dalshult, Slättåkra
VII:13 Börje Persson 19 juni 1737 i Fjälebo, Älvsåker 17 juni 1812 i Fjälebo, Älvsåker
VII:14 Anna Brita Persdotter 1744 15 augusti 1826 i Fjälebo, Älvsåker
VII:15 Anders Bengtsson 24 april 1757 i Smedinge, Fjärås 6 januari 1821 i Vallby Måns Hansgård, Fjärås
VII:16 Inger Börjesdotter 24 januari 1758 i Joesberg, Fjärås 25 april 1808 i Vallby Måns Hansgård, Fjärås
VII:17      
VII:18      
VII:19      
VII:20      
VII:21 Jakob Andersson    
VII:22 Sara Olofsdotter 1775  
VII:23 Fader okänd    
VII:24 Stina Olofsdotter 1776  
VII:25    
VII:26    
VII:27 Jan Andersson 26 november 1759 i Degerforsen, Karlskoga 30 januari 1812 i Stockberga ägor, Karlskoga N
VII:28 Anna Petersdotter 24 september 1775 i Karlskoga 26 februari 1855 i Finnebäcks ägor, Karlskoga S
VII:29 Erik Nilsson 1 april 1778 i Stråbergsmyren, Karlskoga S 7 juli 1845 i Stråbergsmyren, Karlskoga S
VII:30 Anna Olofsdotter 14 december 1774 i Björkemo, Karlskoga 19 mars 1846 i Stråbergsmyren, Karlskoga S
VII:31 Erik Eriksson 14 oktober 1774 i Solberga, Nysund 9 september 1825 i Stråbergsmyrs ägor, Karlskoga S
VII:32 Stina Eriksdotter 7 maj 1788 i Ängebäck, Karlskoga 13 februari 1835 i Stråbergsmyrs ägor, Karlskoga S


 Generation VIII 
N:r Namn Född Död
VIII:1 Erik Eriksson 7 april 1726 i Hammarby, Rasbo 25 juni 1774 i Hammarby, Rasbo
VIII:2 Marja Andersdotter 1725 i Bokbol, Lena 26 november 1809 i Hammarby, Rasbo
VIII:3 Mats Matsson 1744  
VIII:4 Stina Hansdotter 1746  
VIII:5 Erik Jansson 14 november 1741 i Aspdal, Hökhuvud  
VIII:6 Beata Matsdotter 15 november 1744 i Wattensta, Hökhuvud 28 februari 1813 i Fattigstugan, Skäfthammar
VIII:7      
VIII:8      
VIII:9 Anders Norman 1727  
VIII:10 Katarina Hansdotter 1729  
VIII:11 Jan Jansson 1736  
VIII:12 Kristina Olofsdotter 1732  
VIII:13 Fader okänd    
VIII:14 Anna Eriksdotter 1748  
VIII:15 Anders Persson 1726 1774
VIII:16 Malin Matsson 1733 1810
VIII:17    
VIII:18    
VIII:19    
VIII:20    
VIII:21 Stefan Andersson ~1728 10 oktober 1808 i Dalshult, Slättåkra
VIII:22 Kerstin Larsdotter 1735 19 december 1820 i Dalshult, Slättåkra
VIII:23 Anders Persson    
VIII:24 Ingegerd Jönsdotter    
VIII:25 Per Persson    
VIII:26 Anna Andersdotter 1697 26 oktober 1778 i Fjälebo, Älvsåker
VIII:27      
VIII:28      
VIII:29 Bengt Svensson 14 november 1720 14 juni 1786 i Smedinge, Fjärås
VIII:30 Helena Jönsdotter 17 februari 1719 26 februari 1772 i Smedinge, Fjärås
VIII:31 Börje Jönsson 5 december 1729  
VIII:32 Anna Ingemansdotter 30 juli 1727 i Joesberg, Fjärås  
VIII:33      
VIII:34      
VIII:35      
VIII:36      
VIII:37      
VIII:38      
VIII:39      
VIII:40      
VIII:41      
VIII:42      
VIII:43 Olof Persson    
VIII:44 Kristina Nilsdotter 1746  
VIII:45    
VIII:46    
VIII:47      
VIII:48      
VIII:49    
VIII:50    
VIII:51    
VIII:52    
VIII:53      
VIII:54      
VIII:55      
VIII:56      
VIII:57 Nils Jansson 1726  
VIII:58 Maria Eriksdotter 1735  
VIII:59 Olof Jonsson 24 november 1744 i Björkmo, Karlskoga  
VIII:60 Maria Andersdotter ~1754  
VIII:61      
VIII:62      
VIII:63 Erik Eriksson    
VIII:64 Maria Nilsdotter    


 Generation IX 
N:r Namn Född Död
IX:1      
IX:2      
IX:3      
IX:4      
IX:5      
IX:6      
IX:7 Hans Andersson ~1714  
IX:8 Brita ~1710 15 april 1768 i Knutsbol, Skäfthammar
IX:9 Jan Olofsson    
IX:10 Malin Andersdotter    
IX:11      
IX:12      
IX:13      
IX:14      
IX:15      
IX:16      
IX:17      
IX:18      
IX:19      
IX:20      
IX:21      
IX:22      
IX:23      
IX:24      
IX:25    
IX:26    
IX:27      
IX:28      
IX:29      
IX:30      
IX:31      
IX:32      
IX:33    
IX:34    
IX:35    
IX:36    
IX:37    
IX:38    
IX:39    
IX:40    
IX:41      
IX:42      
IX:43      
IX:44      
IX:45      
IX:46      
IX:47      
IX:48      
IX:49      
IX:50      
IX:51      
IX:52      
IX:53      
IX:54      
IX:55      
IX:56      
IX:57      
IX:58      
IX:59      
IX:60      
IX:61      
IX:62      
IX:63 Ingeman Bengtsson 31 januari 1696 7 juni 1767 i Joesberg, Fjärås
IX:64 Kerstin Olofsdotter    
IX:65      
IX:66      
IX:67      
IX:68      
IX:69      
IX:70      
IX:71      
IX:72      
IX:73      
IX:74      
IX:75      
IX:76      
IX:77      
IX:78      
IX:79      
IX:80      
IX:81      
IX:82      
IX:83      
IX:84      
IX:85      
IX:86      
IX:87      
IX:88      
IX:89    
IX:90    
IX:91    
IX:92    
IX:93      
IX:94      
IX:95      
IX:96      
IX:97    
IX:98    
IX:99    
IX:100    
IX:101    
IX:102    
IX:103    
IX:104    
IX:105      
IX:106      
IX:107      
IX:108      
IX:109      
IX:110      
IX:111      
IX:112      
IX:113      
IX:114      
IX:115 Erik Andersson ~1707  
IX:116 Katarina Jonsdotter ~1710 ~1790
IX:117 Jonas Persson ~1707  
IX:118 Maria Simonsdotter ~1719  
IX:119      
IX:120      
IX:121      
IX:122      
IX:123      
IX:124      
IX:125      
IX:126      
IX:127      
IX:128