Familjen Edlunds hemsida - Släktforskning

Anregister generation II till IX

Genväg till generation  V   VI   VII   VIII   IX


 Generation II 
N:r Namn Född Död
II:4 Elsa Solveig Rosenqvist 18 oktober 1917 i Kilinge, Glimåkra 3 juni 2003 i Västra Frölunda, Göteborg


 Generation III 
N:r Namn Född Död
III:7 August Rosenqvist 6 oktober 1880 i Knutstorp No 4, Österslöv 29 november 1970 i Glimåkra
III:8 Cecilia Svensson 12 september 1885 i Kilinge No 5, Glimåkra 22 augusti 1961 i Glimåkra


 Generation IIII 
N:r Namn Född Död
IIII:13 Nils Persson 15 december 1856 i Oppmanna No 20, Oppmanna  
IIII:14 Elna Månsdotter 21 juli 1851 i Håstad No 13, Österslöv  
IIII:15 Sven Nilsson-Hägg 2 maj 1842 i Bösakulla, Glimåkra 9 oktober 1915 i Kilinge No 5, Glimåkra
IIII:16 Hanna Svensdotter 5 april 1849 i Häggeryda No 4, Glimåkra 3 november 1917 i Kilinge No 5, Glimåkra


 Generation V 
N:r Namn Född Död
V:25 Per Persson 12 november 1814 i Oppmanna No 28, Oppmanna 25 maj 1895 i Oppmanna No 20, Oppmanna
V:26 Elna Larsdotter 7 juni 1820 i Gualöv 13 januari 1894 i Oppmanna No 20, Oppmanna
V:27 Måns Larsson 7 april 1813 i Håstad No 13, Österslöv 15 augusti 1897 i Karstad No 10, Österslöv
V:28 Nilla Andersdotter 19 februari 1818 Flackarp No 1, Österslöv 14 maj 1875 i Karstad No 1, Österslöv
V:29 Nils Svensson-Hägg 24 mars 1816 i Jularp, Glimåkra 28 januari 1908 i Kilinge No 5, Glimåkra
V:30 Bengta Esbjörnsdotter 6 april 1812 i Eskeröd, Glimåkra 28 maj 1897 i Kilinge No 5, Glimåkra
V:31 Sven Niklasson 26 september 1826 i Svenarp, Glimåkra 31 augusti 1871 i Häggeryda, Glimåkra
V:32 Inger Persdotter 19 september 1826 i Häggeryda, Glimåkra 17 maj 1915 i Glimåkra No 6, Glimåkra


 Generation VI 
N:r Namn Född Död
VI:49 Per Eriksson-Walter 2 september 1791 i Mannestad, Oppmanna 19 mars 1855 i Oppmanna No 28, Oppmanna
VI:50 Anna Johansdotter 12 november 1784 i Oppmanna 15 juni 1864 i Oppmanna No 28, Oppmanna
VI:51 Fader okänd    
VI:52 Kerstina Oredsdotter 21 oktober 1794 i Gualöv  
VI:53 Lars Truedsson 27 oktober 1787 i Kjelkestad No 15, Österslöv 7 december 1852 i Håstad No 13, Österslöv
VI:54 Agnes Nilsdotter 25 september 1784 i Håstad No 13, Österslöv 28 mars 1862 i Österslöv No 15, Österslöv
VI:55 Anders Stenkilsson 9 april 1786 i Flackarp No 1, Österslöv 8 juni 1844 i Flackarp No 1, Österslöv
VI:56 Kerstina Månsdotter 20 augusti 1787 i Österslöv No 7, Österslöv 10 november 1843 i Flackarp No 1, Österslöv
VI:57 Sven Svensson 1779 i Stenbrohult 6 maj 1821 i Tranevik, Glimåkra
VI:58 Svenborg Olasdotter 4 mars 1781 i Jularp, Glimåkra 20 februari 1872 i Kilinge No 2, Glimåkra
VI:59 Esbjörn Nilsson 21 januari 1775 i Eskeröd, Glimåkra 26 april 1824 i Eskeröd, Glimåkra
VI:60 Inger Ingemansdotter 9 december 1774 i Drakeberga, Glimåkra 10 mars 1824 i Eskeröd, Glimåkra
VI:61 Niklas Nilsson 11 mars 1801 i Nedanbäck, Glimåkra 28 oktober 1882 i Svenarp No 2, Glimåkra
VI:62 Hanna Jonsdotter 3 februari 1803 i Ekhult, Örkened 6 maj 1827 i Svenarp, Glimåkra
VI:63 Per Andersson 9 maj 1799 i Häggeryda, Glimåkra 8 maj 1857 i Häggeryda No 4, Glimåkra
VI:64 Bengta Bengtsdotter 30 oktober 1806 i Tockarp, Glimåkra 16 november 1895 i Häggeryda No 4, Glimåkra


 Generation VII 
N:r Namn Född Död
VII:97 Erik Persson september 1751 i Roalöv, Färlöv 2 juni 1818 i Oppmanna No 28, Oppmanna
VII:98 Elna Persdotter 2 maj 1763 i Emmislöv 31 december 1823 i Oppmanna No 28, Oppmanna
VII:99      
VII:100      
VII:101      
VII:102      
VII:103 Ored Nilsson ev. december 1763 i Konga 6 januari 1829 i Gualöv No 3, Gualöv
VII:104 Elna Persdotter ev. 16 december 1765 i Gualöv 13 juni 1839 i Gualöv No 3, Gualöv
VII:105 Trued Larsson 31 juli 1754 i Kjelkestad No 15, Österslöv 16 november 1834 i Kjelkestad No 15, Österslöv
VII:106 Kerstina Nilsdotter 18 mars 1760 i Håstad No 1, Österslöv 18 november 1827 i Kjelkestad No 15, Österslöv
VII:107 Nils Månsson 12 mars 1749 i Håstad No 17, Österslöv 7 maj 1822 i Håstad No 29, Österslöv
VII:108 Kerstina Ingemansdotter 18 augusti 1748 i Österslöv No 11, Österslöv 17 mars 1797 i Håstad No 13, Österslöv
VII:109 Stenkil Andersson 3 november 1736 i Tegelgården, Österslöv 30 november 1807 i Flackarp No 1, Österslöv
VII:110 Elna Jeppesdotter 22 maj 1746 i Söndraby, Oppmanna 26 april 1833 i Flackarp No 1, Österslöv
VII:111 Måns Persson 17 december 1756 i Österslöv No 7, Österslöv 14 juni 1829 i Österslöv No 4, Österslöv
VII:112 Kerstina Karlsdotter 14 juli 1762 i Österslöv No 15, Österslöv 3 juli 1822 i Österslöv No 7, Österslöv
VII:113      
VII:114      
VII:115 Ola Tuvesson 14 mars 1737 i Jularp, Glimåkra 3 oktober 1805 i Jularp, Glimåkra
VII:116 Berta Jonsdotter 3 oktober 1738 i Ekeröd, Glimåkra 26 februari 1805 i Jularp, Glimåkra
VII:117 Nils Esbjörnsson 29 maj 1745 i Breanäs, Hjärsås 21 juni 1830 i Eskeröd, Glimåkra
VII:118 Sigrid Persdotter 16 februari 1749 i Gylsboda, Glimåkra 8 oktober 1830 i Eskeröd, Glimåkra
VII:119 Ingeman Larsson 17 november 1729 i Kräbbleboda, Glimåkra 19 januari 1812 i Drakeberga, Glimåkra
VII:120 Malena Månsdotter 13 november 1743 i Kilinge, Glimåkra 19 april 1814 i Drakeberga, Glimåkra
VII:121 Nils Svensson 12 februari 1776 i Romperöd, Glimåkra 30 juli 1863 i Nedanbäck, Glimåkra
VII:122 Bengta Hansdotter 6 oktober 1778 i Nedanbäck, Glimåkra 1 maj 1838 i Nedanbäck, Glimåkra
VII:123 Jon Svensson 14 december 1761 i Svenarp, Glimåkra 26 juni 1832 i Ekhult, Örkened
VII:124 Hanna Larsdotter 21 mars 1772 i Oröd, Östra Broby 11 december 1829 i Ekhult, Örkened
VII:125 Anders Ingemansson 26 december 1759 i Drakeberga, Glimåkra 27 januari 1848 i Häggeryda, Glimåkra
VII:126 Bengta Jonsdotter 6 mars 1771 i Häggeryda, Glimåkra 5 juli 1848 i Häggeryda, Glimåkra
VII:127 Bengt Persson 10 september 1761 i Tockarp No 1, Glimåkra 27 februari 1838 i Tockarp No 1, Glimåkra
VII:128 Elsa Persdotter 24 december 1775 i Görbjörnarp No 1, Glimåkra 2 maj 1852 i Tockarp No 1, Glimåkra


 Generation VIII 
N:r Namn Född Död
VIII:193      
VIII:194      
VIII:195      
VIII:196      
VIII:197      
VIII:198      
VIII:199      
VIII:200      
VIII:201      
VIII:202      
VIII:203      
VIII:204      
VIII:205      
VIII:206      
VIII:207      
VIII:208      
VIII:209 Lars Truedsson 22 november 1721 i Kjelkestad, Österslöv 11 juli 1778 i Kjelkestad No 15, Österslöv
VIII:210 Anna Tuvesdotter 22 juli 1726 i Kjelkestad No 11, Österslöv 16 juni 1788 i Kjelkestad No 15, Österslöv
VIII:211 Nils Persson 13 mars 1727 i Håstad No 1, Österslöv 2 mars 1807 i Håstad No 1, Österslöv
VIII:212 Elna Nilsdotter 3 januari 1739 i Ekestad, Österslöv 15 januari 1773 i Håstad No 1, Österslöv
VIII:213 Måns Olofsson 18 juli 1720 i Håstad, Österslöv 21 april 1785 i Håstad No 17, Österslöv
VIII:214 Sissa Gunnesdotter 15 december 1707 i Håstad, Österslöv 1 september 1764 i Håstad No 17, Österslöv
VIII:215 Ingeman Mårtensson 8 augusti 1697 i Österslöv 18 januari 1765 i Österslöv No 11, Österslöv
VIII:216 Agnes Månsdotter ~1705 8 februari 1775 i Österslöv No 11, Österslöv
VIII:217 Anders Stenkilsson 4 juli 1706 i Österslöv 17 juni 1775 i Tegelgården, Österslöv
VIII:218 Bengta Truedsdotter ~1710 26 januari 1778 i Tegelgården, Österslöv
VIII:219      
VIII:220      
VIII:221 Per Månsson 1 maj 1715 i Österslöv 26 februari 1788 i Österslöv No 7, Österslöv
VIII:222 Kerstina Pålsdotter ~1720 25 juli 1785 i Österslöv No 7, Österslöv
VIII:223 Karl Persson 6 januari 1729 i Håstad, Österslöv 18 april 1787 i Österslöv No 15, Österslöv
VIII:224 Pernilla Jönsdotter ~1727 17 januari 1776 i Österslöv No 15, Österslöv
VIII:225      
VIII:226      
VIII:227      
VIII:228      
VIII:229 Tuve Svensson ~1701 13 juli 1777 i Jularp, Glimåkra
VIII:230 Hanna Olofsdotter 25 februari 1706 i Simontorp, Glimåkra 30 december 1774 i Jularp, Glimåkra
VIII:231 Jon Ekeroth    
VIII:232 Svenborg Gustavsdotter    
VIII:233 Esbjörn Knutsson   1752
VIII:234 Lusse Botelsdotter    
VIII:235 Per Persson 3 oktober 1725 i Gylsboda, Örkened 31 augusti 1796 i Gylsboda, Örkened
VIII:236 Elna Håkansdotter 31 december 1721 i Kätteboda, Örkened 20 juni 1789 i Gylsboda, Örkened
VIII:237 Lars Ingemansson 17 januari 1704 i Boalt, Glimåkra 12 oktober 1772 i Kräbbleboda, Glimåkra
VIII:238 Inger Andersdotter 18 mars 1710 i Kräbbleboda, Glimåkra 24 september 1783 i Kräbbleboda, Glimåkra
VIII:239 Måns Mårtensson    
VIII:240 Sissa    
VIII:241 Sven Nilsson 12 december 1747 i Romperöd, Glimåkra 1 januari 1828 i Romperöd, Glimåkra
VIII:242 Sissa Niklasdotter 11 oktober 1756 i Hittarp, Glimåkra 30 mars 1840 i Romperöd, Glimåkra
VIII:243 Hans Jönsson 3 augusti 1753 i Säflacka, Emmislöv 1 juni 1823 i Nedanbäck, Glimåkra
VIII:244 Lusse Botelsdotter 17 november 1738 i Kilinge, Glimåkra 21 augusti 1800 i Nedanbäck, Glimåkra
VIII:245 Sven Jönsson 11 januari 1728 i Svenarp, Glimåkra 30 januari 1793 i Svenarp No 2, Glimåkra
VIII:246 Sissa Jönsdotter 5 mars 1738 i Lunnom, Östra Broby 30 december 1776 i Svenarp No 2, Glimåkra
VIII:247 Lars Svensson 1740 i Oröd, Östra Broby 8 september 1796 i Oröd, Östra Broby
VIII:248 Hanna Jönsdotter 13 september 1749 i Friggatofta, Östra Broby 4 april 1804 i Ekhult, Örkened
VIII:249 Ingeman Larsson 17 november 1729 i Kräbbleboda, Glimåkra 19 januari 1812 i Drakeberga, Glimåkra
VIII:250 Inger Trulsdotter 24 januari 1729 i Drakeberga, Glimåkra 12 mars 1772 i Drakeberga, Glimåkra
VIII:251 Jon Nilsson 16 augusti 1729 i Häggeryda, Glimåkra 21 maj 1812 i Häggeryda No 4, Glimåkra
VIII:252 Tora Nilsdotter 27 januari 1745 i Björkhult, Örkened 24 juni 1811 i Häggeryda No 4, Glimåkra
VIII:253 Per Jonsson 12 juni 1730 i Tockarp, Glimåkra 31 maj 1803 i Tockarp No 1, Glimåkra
VIII:254 Kerstina Jonsdotter 21 juni 1729 i Görbjörnarp, Glimåkra 16 maj 1771 i Tockarp, Glimåkra
VIII:255 Per Jonsson 29 maj 1744 7 september 1825 i Görbjörnarp, Glimåkra
VIII:256 Bengta Knutsdotter 10 februari 1751 i Tockarp, Glimåkra 25 maj 1799 i Görbjörnarp, Glimåkra


 Generation IX 
N:r Namn Född Död
IX:385      
IX:386      
IX:387      
IX:388      
IX:389      
IX:390      
IX:391      
IX:392      
IX:393      
IX:394      
IX:395      
IX:396      
IX:397      
IX:398      
IX:399      
IX:400      
IX:401      
IX:402      
IX:403      
IX:404      
IX:405      
IX:406      
IX:407      
IX:408      
IX:409      
IX:410      
IX:411      
IX:412      
IX:413      
IX:414      
IX:415      
IX:416      
IX:417 Trued Larsson    
IX:418 Elna Bengtsdotter ~1690 26 oktober 1756 i Kjelkestad No 15, Österslöv
IX:419 Tuve Nilsson ~1698 19 maj 1751 i Kjelkestad No 11, Österslöv
IX:420 Marna Kristensdotter ~1690 28 december 1757 i Kjelkestad No 11, Österslöv
IX:421 Per Persson ~1688 16 augusti 1761 i Håstad No 1, Österslöv
IX:422 Gunnel ~1692  
IX:423 Nils Åkesson ~1700  
IX:424 Maja ~1712  
IX:425 Olof Håkansson    
IX:426 Karna Nilsdotter    
IX:427 Gunne Larsson    
IX:428      
IX:429 Mårten    
IX:430      
IX:431      
IX:432      
IX:433 Stenkil Niklasson    
IX:434 Bengta Annersdotter    
IX:435      
IX:436      
IX:437      
IX:438      
IX:439      
IX:440      
IX:441 Måns Nilsson    
IX:442 Bengta Larsdotter    
IX:443      
IX:444      
IX:445 Per Nilsson    
IX:446      
IX:447      
IX:448      
IX:449      
IX:450      
IX:451      
IX:452      
IX:453      
IX:454      
IX:455      
IX:456      
IX:457      
IX:458      
IX:459 Olof Olofsson    
IX:460      
IX:461      
IX:462      
IX:463      
IX:464      
IX:465      
IX:466      
IX:467      
IX:468      
IX:469 Per Jönsson    
IX:470 Elna Bengtsdotter    
IX:471 Håkan Nilsson    
IX:472 Svenborg Olofsdotter    
IX:473 Ingeman Larsson    
IX:474      
IX:475 Anders Ingemansson    
IX:476      
IX:477      
IX:478      
IX:479      
IX:480      
IX:481 Nils Svensson    
IX:482 Hanna Månsdotter    
IX:483 Niklas Olofsson dp. 12 december 1709 27 december 1785 i Hittarp, Glimåkra
IX:484 Elsa Nilsdotter dp. 2 februari 1718 27 november 1784 i Hittarp, Glimåkra
IX:485 Jöns Trulsson Säflacka, Emmislöv  
IX:486 Sissa Hansdotter Emmislöv by, Emmislöv  
IX:487 Botel Bengtsson dp. 30 oktober 1710  
IX:488 Elsa Ingemansdotter dp. 30 januari 1710  
IX:489 Jöns Svensson    
IX:490 Gunnel    
IX:491 Jöns Jonsson    
IX:492 Svenborg Svensdotter    
IX:493      
IX:494      
IX:495 Jöns Mattisson    
IX:496 Hanna Nilsdotter    
IX:497 Lars Ingemansson dp. 17 januari 1704 i Boalt, Glimåkra 12 oktober 1772 i Kräbbleboda, Glimåkra
IX:498 Inger Andersdotter dp. 18 mars 1710 i Kräbbleboda, Glimåkra 24 september 1783 i Kräbbleboda, Glimåkra
IX:499 Truls Olofsson    
IX:500 Malena    
IX:501 Nils Truedsson Häggeryda, Glimåkra  
IX:502 Karna Jonsdotter Snarrarp, Glimåkra  
IX:503 Nils Jönsson dp. augusti 1717 i Björkhult, Örkened 14 december 1802 i Björkhult, Örkened
IX:504 Karna Svensdotter dp. 6 oktober 1723 i Graveboda, Örkened 2 januari 1801 i Björkhult, Örkened
IX:505 Jon Larsson dp. 16 januari 1698 i Tockarp, Glimåkra 17 april 1774 i Tockarp, Glimåkra
IX:506 Sissa Nilsdotter dp. 17 mars 1701 i Glimåkra by, Glimåkra 17 januari 1778 i Tockarp, Glimåkra
IX:507 Jon Bengtsson    
IX:508 Gunnel    
IX:509      
IX:510      
IX:511 Knut Bengtsson 7 april 1718 i Glimåkra 26 september 1791 i Tockarp No 1, Glimåkra
IX:512 Botilla Botelsdotter 5 oktober 1729 25 april 1786 i Tockarp No 1, Glimåkra